صفحه اصلی / کنفرانس ها / کنفراس میز مدور پیرامون صلح، ثبات و انکشاف

کنفراس میز مدور پیرامون صلح، ثبات و انکشاف

خلاصه گزارش:

کنفراس میز مدور پیرامون صلح، ثبات و انکشاف به مؤرخ  2019/07/31 میلادی مطابق 1398/اسد/09 با اشتراک بیش از 50 تن  از اعضای رهبری و اعضای عام نهضة العلمای افغانستان اشتراک ورزیده بودند که برنامه از ساعت 8:00 صبح الی 3:30 بعد از ظهر در تالار صافی لند مارک هوتل برگزار گردیده بود.

گزارش تفصیلی:

 در نخست کنفرانس با تلاوت چندی از کلام الله مجید توسط محترم قاری صاحب متین آغاز گردید به تعقیب سرود ملی افغانستان  نشر گردید.

متعاقبآ جناب دکتور فضل الغنی کاکر مؤسس نهضة العلمای افغانستان به اشتراک کننده گان خوش آمدید وخیر مقدم گفته و اصول پنجگانه، اهداف و مقاصد نهضة العلمای افغانستان را معرفی نمودند و نکات عمده و مهم ذیل را ارایه نمودند:

نهضت العلما او پنځه ګونی اصول د هیواد کړکچن حالات

 1. د جګړی زور، د خلکو تلفات انتحاری حملی او انفجارونه، بمباری د شپی چاپی
 2. اداری فساد، رشوت، خیانت او د بیت المال څخه ناوړ ګټه
 3. مخدرات او پدغه مرض د زرګونو ځوانانو او ږدی کیدل
 4. اخلاقی فساد، فحشاء، شراب او قمار …
 5. ښاری نا امنی، سړی تختونه، وژنه، توهین او تحقیر
 6. د دینی ارزښتنو سپکاوی
 7. د دینداره او دیندوسته وګړو تهدید، تحقیر او پرانونو ته اچول
 8. د عیسویت او نصرانیت دعوت ته په پټه زمینه برابرول
 9. د ملی منابعو، کانونو او معدنونو په غیر معیاری او یا هم په پټه معامله کول
 10. د سیاستوالو دروغ د خپل ملت او وطن سره درواغ
 11. د پردیو د دسیسو ښکار سیاست
 12. د ژوند او نظام په هر اړخ کی د عدالت نه شتون
 13. قومی، ژبنیز او سمتی توپیرونه دا غیرتمند ملت ټوټی ټوټی کړی دی
 14. د فقر او اقتصادی مشکلاتو زیاتوالی چی په ټولنه کښی
 15. د ځوانانو مجبوریدلو سبب ګرځیدلی چی وطن پریږدی او سنسمندرونو او ځنګلونو کښی مړه شی
 16. به حاشیه راندن افراد و اشخاص اعم از زن و مرد دیندار و دین دوست از سوی دولت و نهادهای دیګر

این کنفرانس بشکل دو پنل که در هر پنل پنج تن برای سخنرانی وقت داشتند تنظیم گردیده بود که برای هر شخص به مدت 10 دقیقه وقت داده شده بود.

در پنل اول، جناب مولوی صاحب سید صلاح الدین هاشمی روی موضوع نقش علماء در حفظ ارزشهای دینی و ملی،  جناب استاد عبدالستار حیات روی موضوع د علماو د مصؤنیت او امنیت لپاره جدی اړتیا، خانم تاجور کاکر روی موضوع د ښځو دینی او ملی دنده د ټولنی په اصلاح کښی، مولوی صاحب محمد سورور توحیدی روی موضوع آثار سوء جنگ و تهدیدات امنیتی بر ملت و کشور و جناب خواجه محمد نعیم قادری روی موضوع راه حل برای صلح و ثبات سخرانی های عالمانه خویش را ایراد نمودند.

در پنل دوم، جناب مولوی صاحب عبدالنور واقف روی موضوع نقش علماء در حفظ ارزشهای دینی و ملی، جناب مولوی صاحب حلیم ناصری روی موضوع علل و اسباب گسترش سیکولریزم بین جوانان و مسئولیت علما در قبال آن و اثرات و پیامدهای آن، جناب گلزمان دهاتی روی موضوع د مدنی ټولنی ونډه به سوله او ثبات کښی، جناب مولوی صاحب غلام الله نبوی روی موضوع نقش علما در محافظت از منافع علیای ملی کشور سخنرانی های عالمانه شان را نمودند.

جمع بندی سخنرانی ها قرار ذیل است:

 1. دین اسلام دین رعایت عدالت است و این دین برای رهنمایی بشریت آمده است.
 2. انبیاء کرام را الله (ج) برای دعوت بشریت به وحدانیت و یکتاپرستی فرستاده است.
 3. دین اسلام افراط و تفریط را نمی پذیرد، علمای کرام مسئولیت دارند که از طریق محراب و منبر اصل دین را به مردم برسانند و مردم، خانواده ها و اجتماعات مسئولیت دارند که آنرا به وجه احسن عملی نمایند.
 4. مطابق اصل مشوره و شورا، باید علمای کرام مشوره و شورا ها بین خویش در رابطه به آوردن صلح از نظر دین اسلام نمایند و مردم را در رابطه به آن ظرفیت سازی نمایند و مشکلات جامع را به اساس دستورات پروردگار حل نمایند و راه حل را برای ادارات إیدخل برسانند.
 5. از تجارب سنتهای رسول الله (ص) کار گرفته که ایشان چگونه توانستند یک جامعه که پر از جهل بوده آنها را به آنجا رساندنند که استعمار شرق و غرب یعنی امپراطوریهای بزرگ روم و فارس شکست می خورد و تحت شعاع آفتاب دین اسلام زنده گی شانرا آغاز نمودند.
 6. از ارزش های دینی مطابق به هدایات قرآن و احادیث رسول الله (ص) حمایت صورت بگیرد و در مورد آوردن صلح نیز به همان مصداق اجراات گردد.
 7. در رابطه به جنایاتی که در جنگ های اول و دوم جهانی شده است از طریق استعمار کردن یادآوری صورت و اظهار نظر صورت گرفته که در مورد صلح افغانستان از تجارب کشورهای که بعد از جنگ ها به صلح روی آورده اند استفاده شود. تا بتوانیم صلح جامع را در کشور بوجود بیاوریم.
 8. علمای کرام در صلح نقش عمده داشته باشند و میتوانیم که همانند طبیبان امراض را شناسایی و تداوی نمائیم.
 9. نصاب تعلیمی کشور تحت نظر علمای کرام شناخته شود تا بتوانیم از زیر بناء ملت خود را از صنوف ابتدایی با در نظر داشت دین اسلام تعلیم و نظم دهیم.
 10. دشمنان ذلیل همیشه علما کرام را نشانه قرار داده و جنایت آنها ادامه دارد. در دهه دوم اشغالگری علمای کرام تحت تهاجم قرار داشته که به همه معلوم است علمای کرام به عناوین مختلف به شهادت رساندند و به عناوین مختلف به زندانها روانه کردند و همۀ ملت ما میدانند که به ناحق علمای دین را مورد تهاجم قرار میدادند و میدهند اما همۀ مسلمانان خاموش اند و موضوع دوم اینکه مسئولیت امنیت علما و همۀ مردم کشور به دوش دولت اسلامی است و از ادارات ذیدخل تقاضامندیم تا در رابطه به امنیت علما و مردم کشور جدی باشند.
 11. اولین شخصیکه به رسول خدا (ص) ایمان آورده زن است و اولین باریکه زنان را از ظلم و بربریت در روی زمین نجات داده دین اسلام است و هیچ دیموکراسی نمیتواند جایگاه دین اسلام را از زنان اسلام بگیرد، زنها مادران شهدای با عزت اند و و زنان مسلمان که دوشادوش فرزندان و همراهانشان در سنگر های جهاد مقدس بودند.
 12. پوهنتون های افغانستان در چهارچوب دین تنظیم گردد.
 13. جامعۀ مدنی دولت را بر اساس هدایات دین اسلام مشوره بدهند.

در اخیر کنفرانس از تمام مشارکین ارزیابی کتبی صورت گرفته و بعداً اختتام برنامه توسط جناب مولوی صاحب غلام الله نبوی به صورت گرفت و برنامه موفقانه به ساعت 3:30 بعد از ظهر به پایان رسید.

این مطالب را نیز ببینید!

Report on WASAṬIYYAT ISLAM FOR GLOBAL CIVILIZATION

Based on the Invitation form H.E President of the Republic of Indonesia, two NUA Members …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *